dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Osuszanie budynków - na czym polega i kiedy musimy je wykonać?

2021-02-18 20:49:47

Osuszanie budynków jest bardzo istotne, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnego zapachu wilgoci. Poza tym zawilgotniałe ściany uniemożliwiają rozpoczęcie prac remontowych jak kładzenie tynku, gipsu, malowanie czy zakładanie podłóg. 

Osuszanie bez względu na rozmiar zalanej powierzchni jest podstawowym elementem, niemal fundamentem, na którym należy rozpocząć remont, aby doprowadzić budynek do stanu sprzed zalania. Przede wszystkim celem tych działań jest wyprowadzenie z powierzchni zalanej wody na zewnątrz, ponieważ w naturalnym przypadku nie mogłaby zostać usunięta. Jest to konieczne ze względu na to, że pozostawiona woda wpływałaby znacząco na przyspieszenie postępowania procesu niszczenia. Woda rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach przez co zwiększa powierzchnię zalania, mokre części puchną i odkształcają się, co może doprowadzić do niszczenia konstrukcji budynku, tynki i farby rozwarstwiają się i przede wszystkim może pojawić się pleśń i grzyby szkodliwe dla zdrowia.

Co zrobić, kiedy w domu jest wilgoć?

Wilgoć w domu jest problemem wielu mieszkań. Na szczęście można ją zwalczyć nawet, gdy na ścianach zacznie pojawiać się pleśń. Jednak nie należy bagatelizować problemu, jeśli wyczuje się wilgoć w pomieszczeniu. Skutki mogą być bardzo poważne nie tylko dla zdrowia, ale również dla konstrukcji budynku. Przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem będzie zainwestowanie w osuszacz powietrza czy nagrzewnicę oraz preparaty przeciwko wilgoci. Wilgoć nie pojawia się nagle, dlatego możemy skutecznie się na nią przygotować zwłaszcza po zalaniu. Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia wentylacji, wyczyszczenia i odsłonięcia kratek. Dodatkowo może pomóc częste wietrzenie mieszkania i odpowiednie ogrzewanie zimą. Poza tym poziom wilgoci może też skutecznie obniżyć używanie osuszacza powietrza, którego moc dobiera się w zależności od stopnia zawilgocenia, grubości ścian i wielkości pomieszczenia. Można również spróbować podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Osuszanie budynków - wszystko co musisz wiedzieć

Osuszanie skutków zalania powinno nastąpić w jak najkrótszym czasie, aby zahamować procesy niszczenia. Jeśli zawilgocenie jest bardzo duże najlepiej to zadanie powierzyć specjalistom. Jeśli nasz przypadek dotyczy osuszania budynków w Krakowie warto sprawdzić ofertę DryPol, który w Krakowie działa już 8 lat, a dzięki ich doświadczeniu i profesjonalizmowi zostało osuszonych wiele zalanych budynków w Krakowie. Ich wielkim atutem są wysokiej klasy urządzenia i kompetentna kadra pracowników, dzięki którym wielu właścicieli i najemców budynków zapobiegło dużym stratom finansowym. Poza tym firma oferuje również ozonowanie pomieszczeń i układów klimatyzacyjnych, instalację nagrzewnic na placach budowy, które w zdecydowany sposób przyspieszają postęp prac, a także trwałe usuwanie zagrzybienia w budynkach handlowych, magazynowych i produkcyjnych.

Przeczytano: 101 razy

Dołącz do
swoich znajomych!