dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Jak pozbyć się przebarwień z zębów po leczeniu kanałowym

2018-10-06 19:26:29

W wyniku leczenia kanałowego, zęby mogą utracić swój naturalny kolor. Dla wielu osób stanowi to poważny problem, zwłaszcza gdy przebarwieniu ulegną zęby przednie.

 Mogą przyjąć ciemną lub siną barwę, a dzieje się tak głównie na skutek pojawiającego się często krwawienia wewnętrznego miazgi zębowej jako następstwa urazu czy też niepożądanego oddziaływania preparatów. Na szczęście istnieje kilka metod, dzięki którym można temu zaradzić i doprowadzić zęby do pożądanego stanu.

Na początek należy umówić się na konsultacje ze specjalistą. Dentysta najlepiej doradzi nam którą z metod zastosować. Najczęściej wybieraną opcją jest wybielenie przebarwionego zęba. Zabieg jednak różni się od tego, który wykorzystuje się do wybielenia szkliwa, ponieważ w tym przypadku, preparat trzeba zaaplikować do wewnątrz. W wyniku leczenia kanałowego ząb może stać się martwy, dlatego należy zadziałać na przebarwioną zębinę, wybielanie zebów zewnętrzne nie przyniesie zadowalającego wyniku. Zabieg poprzedza się dokładnym badaniem i sprawdzeniem czy leczenie kanałowe wykonano poprawnie i czy nie ma konieczności jego ponownego przeprowadzenia. Następnie do zęba wprowadza się substancję wybielającą. Do momentu osiągnięcia oczekiwanego efektu, co 3 lub 4 dni zmienia się opatrunek. Jeśli uzyskana zostanie należyta barwa, opatrunek zostaje zastąpiony przez stałe wypełnienie.

Inną metodą pozbycia się przebarwienia zęba na skutek leczenia kanałowego jest nałożenie licówki. Za pomocą cienkiej, porcelanowej łuski można zmienić barwę ale także i kształt zęba. Umieszcza się ją na zewnętrznej części zęba. Dentysta ściąga tkanki z zęba, tworzy wycisk który wysyła do laboratorium i nakleja przygotowaną licówkę. Ten rodzaj wybielenia zaleca się najczęściej w przypadku niewielkiego przebarwienia zęba.

Przeczytano: 61 razy

Dołącz do
swoich znajomych!