dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Endoncja - zachowaj ząb!

2018-08-28 14:12:58

Pamiętasz dawne plomby amalgamatowe, niedogodne fotele i mało nowatorski sprzęt? To już historia! Dentystyka rozwija się ekspresowo. Pewną spośród jej wyjątkowych nauk jest endodoncja, jaka zezwala na prowadzenie zabiegów z wykorzystaniem specjalnego mikroskopu. Czym jest leczenie endodontyczne, jakie są jego korzyści oraz jakim podlega obostrzeniom?

Czym jest endodoncja?

Endodoncja (leczenie kanałowe zębów) jest częścią dentystyki, jaka zajmuje się dysfunkcjami miazgi zęba oraz ozębnej. Kiedy obserwujemy własne zęby, obserwujemy ich część określaną koroną, wykonaną z twardych tkanek: szkliwa oraz zębiny. Jednakże każdy ząb zawiera w własnym wnętrzu schowaną powierzchnię, wypełnioną żywą tkanką miękką, składającą się m.in. z naczyń krwionośnych oraz nerwów. Ta tkanka to miazga zęba. Odróżniamy miazgę w komorze zęba, więc tej powierzchni, jaka jest w obszarze korony i miazgę korzeniową, znajdującą się w kanałach biegnących wzdłuż wnętrza korzeni. Jednak ozębna, istnieje w przerwie pomiędzy korzonkiem zęba, i ścianą zębodołu, w jakim ząb tkwi w kości. Ozębna wyściela nam zębodół oraz osadza w nim ząb.

Endodoncja faktycznie czyni magię! Zapewnia dojście do najdrobniejszych elementów zęba. Potrzebuje dużej dokładności oraz precyzji. To medycyna XXI wieku.

Kiedy należy leczyć zęby kanałowo?

Do rozpalenia miazgi zęba dochodzi przeważnie poprzez nieleczoną próchnicę. Leczenia kanałowego lekarz dentysta podejmuje się w wypadku zmian nieodwracalnych, dla jakich jedyną alternatywą jest usunięcie zęba. Nie jest to sposób bolesny, jednakże znamy zdecydowanie sympatyczniejsze sposoby spędzania czasu. By zapobiec tego rodzaju leczenia, polecamy przede wszelkim ochronę! Właściwą higienę jamy ustnej i konsultacje testowe w gabinecie stomatologicznym. Po co leczyć, jeżeli można efektywnie zapobiegać?

Leczenie endodontyczne

Podczas leczenia kanałowego stomatolog pierw mechaniczne oraz syntetyczne czyści (wypłukuje) oraz rozszerza przewody korzeniowe na całkowitej ich długości, a potem wypełnienia pusty kanał i komory zęba specjalnym środkiem. Tym systemem leczy się korzenie zęba, jakie służą jako forma do odnowy jego uszkodzonej korony. Leczenie kanałowe ratuje zęba przed jego usunięciem, a również zapewnia ulgę w bólu.

Jakikolwiek pacjent charakteryzuje się specyficzną budową układu kanałów. Zatem do przeprowadzenia zabiegu używa się wyjątkowo szczegółowego mikroskopu endodontycznego, jaki zapewnia dokładne spenetrowanie wnętrza zęba. To niezwykle złożony zabieg a o jego pełnym powodzeniu potrafimy mówić tylko po ukończeniu wszystkich czynności.

Przeczytano: 95 razy

Dołącz do
swoich znajomych!