Z Holandii przywiózł haszysz - wpadł w ręce policji

Z Holandii przywiózł...

Do 5 lat więzienia grozi 25-letniemu mieszkańcowi powiatu prudnickiego....
Liderzy inwestycji: Brzeg - tak źle jeszcze nie było

Liderzy inwestycji: Brzeg -...

Dwutygodnik "Wspólnota" - Pismo Samorządu Terytrorialnego opublikowało...
Sieniorzy mogą zwiedzić brzeski zamek za darmo

Sieniorzy mogą zwiedzić...

Od piątku do niedzieli osoby powyżej 60. roku życia mogą za darmo zobaczyć...
Stracił prawo jazdy za zbyt szybką jazdę

Stracił prawo jazdy za zbyt...

W powiecie brzeskim w minioną niedzielę na policyjny radar wpadł kierowca...
Kajakowy Slalom Jesienny przełożony na 30 września

Kajakowy Slalom Jesienny...

Ze względu na małą liczbę zgłoszeń zawody kajakowe i finał ergowioseł...

Muzeum Kresów Wschodnich

Czy jesteś za utworzeniem w Brzegu Muzeum Kresów Wschodnich?

Historia i wyniki »

17
Środa
Październik 2018
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Historia Polski według komiksu - nowa wystawa w Muzeum Piastów Śląskich

2018-09-25 14:21:32

Wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” autorstwa Wojciecha Łowickiego jest kolejną inicjatywą Muzeum towarzyszącą obchodom 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Polska – jeden z większych krajów starego kontynentu, czyli Europy, ma bogatą i długą historię. Jak bardzo długą, nie sposób określić, nie zachowały się bowiem dokumenty, które mogłyby to stwierdzić.

A może wcale nie istniały? Sztuka pisania nie była przecież rozpowszechniona w naszym kraju, zwłaszcza w czasach, tzw. przedhistorycznych. Zatem od „ucha do ucha” snuły się opowieści i legendy przekazywane z „dziada-pradziada”. W wersjach pisemnych zarejestrowane dopiero na kartach średniowiecznych rękopisów. Historie te stanowią o bogactwie własnej, narodowej mitologii.

W życie naszych praojców tysiąc lat temu wtargnęło chrześcijaństwo ze swoja nową, jakże odmienną i obcą dla nich religią. Ówcześni władcy, którzy sami chwilę wcześniej czcili pogańskie bóstwa, dopuścili się rozlewu bratniej krwi. Stara wiara broniła się, lecz z czasem uległa reprezentowanemu przez Cesarstwo chrześcijaństwu. Nowe doktryny zwyciężyły, społeczeństwo okrzepło. Wtedy przyszedł czas na walki o granice. I nie zawsze chodziło o ich obronę. Nasi królowie, wzorem ich zachodnich odpowiedników starali się o powiększenie swojego terytorium, a co za tym idzie o pomnażanie dóbr skarbca. Ale, czym Polska była bogatsza, tym bardziej jej obywatele popadali w demoralizację. Potężna nasza ojczyzna nie wytrzymała tego napięcia w sarmackich czasach. Bałagan w polityce, dbałość o prywatne sprawy kosztem wartości społecznych. Górnolotne słowa padające ze szlacheckich ust nie miały już pokrycia w czynach. W takich to okolicznościach nasi sąsiedzi stali się naszymi zaborcami. Polska zniknęła z map Europy, a wolność odzyskała dopiero po 146 latach. Zbiegło się to (a jednocześnie było uzależnione) z zakończeniem I wojny światowej. Legiony Piłsudskiego wielu uznało za wojsko niosące zwycięstwo i wolność. Lecz wiele razy jeszcze musiała Polska stanąć do walki o swoja swobodę. Największym, a może i najkrwawszym zrywem było Powstanie Warszawskie, które wybuchło w czasie kończącej się wówczas II wojny światowej.

Europa uporała się z hitleryzmem, a my musieliśmy żyć jeszcze przez długie lata pod jarzmem totalitaryzmu Stalina i Związku Radzieckiego. Kto wie, co by było gdyby Lech Wałęsa, elektryk za stoczni, nie przeskoczył ogrodzenia dołączając tym samym do rodzącego się strajku. Rodziła się „Solidarność” – ruch robotniczy powstały z buntu przeciwko własnemu rządowi, skorumpowanemu jednak i uległemu wobec ZSRR – Wielkiego Brata, kontrolującego Europę Wschodnią. Pokłosie tych wydarzeń, dzięki którym upadł komunizm (przynajmniej w naszym kraju), to czasy już nam współczesne, a więc Polska demokratyczna z wolnymi wyborami i swobodami obywatelskimi. Polacy powinni pamiętać, że wolność utracić jest łatwo, a odzyskać wręcz przeciwnie. A nie ma nic wartościowszego od niej. Nauczmy się to cenić. Może właśnie nasza wystawa do tego – choć odrobinę – nakłoni? Prezentujemy historię Polski ilustrując ją przykładami z komiksów. A komiks jako dziedzina sztuki wszechstronna i wszechobecna potrafi barwnie i ciekawie opowiadać. Zresztą, oceńcie to Państwo sami. Zapraszamy do czytania i oglądania.

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o – po prostu – miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie.

Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

źródło: MPŚlDwutygodnik "Wspólnota" - Pismo Samorządu Terytrorialnego opublikowało ranking inwestycji prowadzonych przez wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów miast. Wynika z niego, że Brzeg spadł o...

2018-09-28 14:41:50

Od piątku do niedzieli osoby powyżej 60. roku życia mogą za darmo zobaczyć ekspozycje w Zamku Piastów śląskich w Brzegu. Brzeska placówka wpisała się tym w alcję Ministerstwa Kultury ni...

2018-09-28 13:24:44

Czy wiesz w jaki sposób losy Twojej okolicy łączą się z europejską tradycją i wartościami? Już po raz drugi Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży zaprasza do ogólnopolskiego konkursu „Europa z...

2018-09-25 14:10:37

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 10-01-2018

do 31-01-2018

Dołącz do
swoich znajomych!