Obrazy drukowane na płótnie i fototapety - Czym kierować się przy wyborze dekoracji?

Obrazy drukowane na płótnie...

Dekoracja wnętrza powinna spełniać kilka wymagań. Dekoracje są dopełnieniem...
Gadżety na imprezę - Zabawki, które polubi także dziecko

Gadżety na imprezę -...

Organizacja dziecięcego party to zadanie wymagające zaangażowania...
Najciekawsze trendy łazienkowe w 2019 roku

Najciekawsze trendy...

W każdym roku obowiązujące trendy nieco się zmieniają. Dotyczy to również...
Czy pies to duży wydatek?

Czy pies to duży wydatek?

Posiadanie psa to wiele radości – okazja do zabawy z pupilem, spacery …...
Sklep z pracą - aktualne oferty

Sklep z pracą - aktualne...

„S K L E P    Z    P R A C Ą” AKTUALNE OFERTY PRACY...

Muzeum Kresów Wschodnich

Czy jesteś za utworzeniem w Brzegu Muzeum Kresów Wschodnich?

Historia i wyniki »

25
Czwartek
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Historia Polski według komiksu - nowa wystawa w Muzeum Piastów Śląskich

2018-09-25 14:21:32

Wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” autorstwa Wojciecha Łowickiego jest kolejną inicjatywą Muzeum towarzyszącą obchodom 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Polska – jeden z większych krajów starego kontynentu, czyli Europy, ma bogatą i długą historię. Jak bardzo długą, nie sposób określić, nie zachowały się bowiem dokumenty, które mogłyby to stwierdzić.

A może wcale nie istniały? Sztuka pisania nie była przecież rozpowszechniona w naszym kraju, zwłaszcza w czasach, tzw. przedhistorycznych. Zatem od „ucha do ucha” snuły się opowieści i legendy przekazywane z „dziada-pradziada”. W wersjach pisemnych zarejestrowane dopiero na kartach średniowiecznych rękopisów. Historie te stanowią o bogactwie własnej, narodowej mitologii.

W życie naszych praojców tysiąc lat temu wtargnęło chrześcijaństwo ze swoja nową, jakże odmienną i obcą dla nich religią. Ówcześni władcy, którzy sami chwilę wcześniej czcili pogańskie bóstwa, dopuścili się rozlewu bratniej krwi. Stara wiara broniła się, lecz z czasem uległa reprezentowanemu przez Cesarstwo chrześcijaństwu. Nowe doktryny zwyciężyły, społeczeństwo okrzepło. Wtedy przyszedł czas na walki o granice. I nie zawsze chodziło o ich obronę. Nasi królowie, wzorem ich zachodnich odpowiedników starali się o powiększenie swojego terytorium, a co za tym idzie o pomnażanie dóbr skarbca. Ale, czym Polska była bogatsza, tym bardziej jej obywatele popadali w demoralizację. Potężna nasza ojczyzna nie wytrzymała tego napięcia w sarmackich czasach. Bałagan w polityce, dbałość o prywatne sprawy kosztem wartości społecznych. Górnolotne słowa padające ze szlacheckich ust nie miały już pokrycia w czynach. W takich to okolicznościach nasi sąsiedzi stali się naszymi zaborcami. Polska zniknęła z map Europy, a wolność odzyskała dopiero po 146 latach. Zbiegło się to (a jednocześnie było uzależnione) z zakończeniem I wojny światowej. Legiony Piłsudskiego wielu uznało za wojsko niosące zwycięstwo i wolność. Lecz wiele razy jeszcze musiała Polska stanąć do walki o swoja swobodę. Największym, a może i najkrwawszym zrywem było Powstanie Warszawskie, które wybuchło w czasie kończącej się wówczas II wojny światowej.

Europa uporała się z hitleryzmem, a my musieliśmy żyć jeszcze przez długie lata pod jarzmem totalitaryzmu Stalina i Związku Radzieckiego. Kto wie, co by było gdyby Lech Wałęsa, elektryk za stoczni, nie przeskoczył ogrodzenia dołączając tym samym do rodzącego się strajku. Rodziła się „Solidarność” – ruch robotniczy powstały z buntu przeciwko własnemu rządowi, skorumpowanemu jednak i uległemu wobec ZSRR – Wielkiego Brata, kontrolującego Europę Wschodnią. Pokłosie tych wydarzeń, dzięki którym upadł komunizm (przynajmniej w naszym kraju), to czasy już nam współczesne, a więc Polska demokratyczna z wolnymi wyborami i swobodami obywatelskimi. Polacy powinni pamiętać, że wolność utracić jest łatwo, a odzyskać wręcz przeciwnie. A nie ma nic wartościowszego od niej. Nauczmy się to cenić. Może właśnie nasza wystawa do tego – choć odrobinę – nakłoni? Prezentujemy historię Polski ilustrując ją przykładami z komiksów. A komiks jako dziedzina sztuki wszechstronna i wszechobecna potrafi barwnie i ciekawie opowiadać. Zresztą, oceńcie to Państwo sami. Zapraszamy do czytania i oglądania.

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o – po prostu – miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie.

Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

źródło: MPŚl„S K L E P    Z    P R A C Ą” AKTUALNE OFERTY PRACY   NA DZIEŃ 13.11.2018

2018-11-13 09:56:38

Wśród wydarzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbywać się będą w najbliższy weekend w Brzegu, będzie jedno wyjątkowe - mapping 3D na ścianie zabytkowej...

2018-11-07 20:09:30

Dwutygodnik "Wspólnota" - Pismo Samorządu Terytrorialnego opublikowało ranking inwestycji prowadzonych przez wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów miast. Wynika z niego, że Brzeg spadł o...

2018-09-28 14:41:50

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 10-01-2018

do 31-01-2018

Dołącz do
swoich znajomych!