Sklep z pracą - aktualne oferty

Sklep z pracą - aktualne...

„S K L E P    Z    P R A C Ą” AKTUALNE OFERTY PRACY...
Mapping 3D dla Niepodległej

Mapping 3D dla Niepodległej

Wśród wydarzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez...
Profesjonalne słuchawki nie tylko dla DJ-a - zainwestuj w dobry sprzęt

Profesjonalne słuchawki nie...

Słuchawki są niezbędnym elementem wyposażenie każdego DJ-a. Powinny one...
Z Holandii przywiózł haszysz - wpadł w ręce policji

Z Holandii przywiózł...

Do 5 lat więzienia grozi 25-letniemu mieszkańcowi powiatu prudnickiego....
Liderzy inwestycji: Brzeg - tak źle jeszcze nie było

Liderzy inwestycji: Brzeg -...

Dwutygodnik "Wspólnota" - Pismo Samorządu Terytrorialnego opublikowało...
20
Niedziela
Styczeń 2019
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Ukraińcy na polskim rynku pracy – czy i jak wysyłają pieniądze najbliższym, którzy pozostali na Ukrainie?

2017-03-28 10:59:28

Moment wejścia Polski do Unii Europejskiej był przełomowy dla wielu Polaków, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Spory odpływ młodych ludzi dał się odczuć gospodarce i pracodawcom. Ci drudzy w ostatnich latach bardzo chętnie zatrudniają Ukraińców, i to mimo że formalności jest sporo.

Ukraińcy są bardzo cenieni przez polskich pracowników. Jak wynika z licznych badań, są oni cenieni za pracowitość i umiejętności. Ponieważ na polskim rynku brakuje zarówno pracowników wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych, to nie powinno dziwić, że pracodawcy zgłaszają chęć zatrudnienia właśnie Ukraińców.

Ci, którzy przyjeżdżają do Polski, najczęściej starają się wspomóc rodzinę przebywającą za granicą. Zarabiając w złotówkach, muszą dokonać korzystnego dla przewalutowania. Jakie mają możliwości?

 

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce?

Od 2014 r. na polskim rynku przybywa Ukraińców. Powodem takiego stanu jest nie tylko sytuacja ekonomiczna na Ukrainie, lecz także konflikt zbrojny, który wybuchł na wschodzie tego kraju. W efekcie wiele osób szuka miejsca do życia za granicą. Polska jest o tyle atrakcyjnym krajem, że jest bezpośrednim sąsiadem, a dodatkowo płace – z punktu widzenia Ukraińców – są wysokie. To właśnie główne powody, dla których zdecydowani na wyjazd, szukają pracy w największych miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Wrocławie czy Krakowie.

Ilu Ukraińców pracuje aktualnie w Polsce? W 2015 r. wydano 50 tys. zezwoleń na pracę obywatelom Ukrainy. Dla porównania w 2014 r. było to o 24 tys. zezwoleń mniej, a w 2008 r. liczba zezwoleń wyniosła zaledwie 5 tys. Oznacza to, że z roku na rok do Polski przybywa coraz więcej Ukraińców, którzy znajdują zatrudnienie nie tylko w pracach sezonowych, lecz także branżach, które szczególnie odczuwają braki pracowników (np. branża budowlana)1.

Kilka faktów związanych z zatrudnieniem Ukraińców w Polsce
Ponad 70% pracujących w Polsce Ukraińców wykonuje proste prace fizyczne.
Średnie zarobki Ukraińców w Polsce wynoszą 2 100 zł netto.
Ponad 66% respondentów biorących udział w badaniu NBP wspiera finansowo rodzinę,
która pozostała na Ukrainie.
W 2015 r. Ukraińcy zarobili ponad 8,0 mld PLN, z czego ponad 5,0 mld PLN wysłali bliskim.
Ponad 36% studentów z Ukrainy uczących się na polskich uczelniach chce zostać w Polsce po zakończeniu studiów.
Ukraińcy pracują średnio 54 godziny tygodniowo.

Tabelka: opracowano na podstawie Raportu NBP „Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce w 2015 r.”, https://www.slideshare.net/BusinessInsiderPolska/raport-nbp-obywatele-ukrainy-pracujcy-w-polsce-w-2015-r  (dostęp 06.03.2017).

 

Chcesz pracować w Polsce? Sprawdź, jak znaleźć pracodawcę

Jesteś obywatelem Ukrainy i jesteś zainteresowany pracą w Polsce? Dobrą wiadomością dla ciebie jest to, że obcokrajowcy zza wschodniej granicy mają łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy. To spore ułatwienia również dla polskich pracodawców, którzy są zainteresowani zatrudnieniem Ukraińców – formalności są uproszczone.

Aby mówić o legalnym zatrudnieniu cudzoziemca, pracodawca musi spełnić szereg formalności wynikających z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ewentualnie ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Jako Ukrainiec, powinieneś poznać treść powyższych dokumentów. Dobrze również, abyś zorientował się, jakie masz prawa, jako pracownik. Jeżeli chcesz szybko znaleźć pracę w jednym z polskich przedsiębiorstw, to najlepiej zrobisz, korzystając z pomocy agencji zatrudnienia. Takie podmioty działają na ukraińskim rynku i pośredniczą w zatrudnieniu pracowników.

 

Wysyłasz pieniądze rodzinie? Wyślij dolary

Skoro większość Ukraińców pracujących w Polsce wspiera swoje rodziny pozostające za granicą, to naturalne jest, że – przed wysłaniem środków – muszą oni przewalutować posiadane środki. Jeżeli pracujesz na terenie Polski, to z pewnością wiesz, że wysłanie hrywn może być kłopotem – łatwiej wysłać dolary amerykańskie. Tymi na Ukrainie również można płacić w wielu punktach handlowousługowych.

Gdzie zakupić dolary amerykańskie? Jeżeli pracujesz w jednym z polskich przedsiębiorstw, to na pewno posiadasz rachunek bankowy w złotówkach. Wydanie dyspozycji przelewu zagranicznego z takiego konta nie jest optymalnym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo bank naliczy opłatę nie tylko za przelew zagraniczny, lecz także dokona przewalutowania środków po bardzo niekorzystnym dla ciebie kursie.

Wysoki spread i opłaty naliczane przez bank przy przelewie zagranicznym skutecznie zniechęcają do wysłania środków rodzinie pozostającej na Ukrainie właśnie w taki sposób. Czy jest inny sposób? Owszem. Z atrakcyjną ofertą wychodzi Rkantor.com. To kantor internetowy, który nie tylko pozwala dokonać przewalutowania środków po atrakcyjnym kursie, lecz także wysłać je za granicę. Korzystając z Rkantor.com, możesz szybko wysłać dolary swoim najbliższym, ponosząc przy tym bardzo niskie koszty. Dowiedz się, jak to zrobić.

Ile kosztuje przelew walutowy w Rknator.com?

1 EUR – przelew w EUR
3 USD – przelew w USD
2 GBP – przelew w GBP
3 CHF – przelew w CHF

 

Jak działa Rkantor.com i jak założyć konto?

Rkantor.com to kantor internetowy, który pozwala jednak na więcej niż tylko na wymianę środków po dobrym kursie – po zalogowaniu się na konto, możesz również wydać dyspozycję przelewu zagranicznego, ponosząc przy tym niską opłatę.

Jak założyć konto w Rkantor.com? Procedura nie jest skomplikowana – zajmie ci kilka minut. Oto, co
musisz zrobić:

  •  Przejdź na stronę bezpłatnej rejestracji, a następnie podaj adres poczty mailowej i ustal hasło, jakim będziesz się posługiwał, logując się na swoje konto.
  •  Potwierdź rejestrację. Po wpisaniu powyższych danych, na wskazany adres mailowy zostanie wysłany link aktywacyjny. Otwierając go, potwierdzisz chęć stworzenia konta.
  •  Aby dokończyć rejestrację, musisz wpisać dane osobowe (potrzebny będzie dokument tożsamości), a następnie wykonać przelew weryfikacyjny z rachunku osobistego (w ten sposób potwierdzisz swoje dane osobowe).

Po założeniu konta, możesz już w pełni korzystać z możliwości, jakie daje Rkantor.com.

 

 

Jak zakupić i przesłać dolary amerykańskie, korzystając z Rkantor.com?

Po założeniu konta w Rkantor.com otrzymujesz dostęp do Portfela Walutowego prowadzonego w 20 walutach min: PLN, EUR, GBP, CHF i USD. Aby zakupić dolary, musisz zasilić swoje konto środkami w złotówkach, a następnie dokonać przewalutowania. Przeprowadzenie transakcji jest proste, bo platforma została tak zbudowana, aby korzystanie z niej było intuicyjne.

Po zakupie dolarów, wystarczy, że wybierzesz opcję „Przelew walutowy” i wypełnisz pola, wskazując m.in. nazwę odbiorcy, kwotę i numer rachunku odbiorcy.

Ile będzie cię kosztował przelew walutowy? Za przelew w dolarach zapłacisz 3 USD, i to niezależnie od wysokości przesyłanej kwoty. To bardzo niska – w porównaniu z pobieranymi przez banki działające na polskim rynku – opłata.

 

Potrzebujesz gotówki w dolarach? Nic prostszego – wystarczy, że zlecisz wypłatę środków w jednym z
ponad 260 oddziałów Raiffeisen Polbanku.

 

Zbieraj punkty, wymieniaj walutę bez spreadu

Czy wiesz, że teraz możesz wymieniać walutę bez spreadu? Aby było to możliwe, w twoim Portfelu Walutowym muszą znaleźć się punkty. Każdy punkt to możliwość zakupu jednostki walutowej po średnim kursie bez spreadu. Rkantor.com nalicza punkty w trzech sytuacjach:

    1) Za założenie konta. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w Rkantor.com, to czas takie założyć.
        Otrzymasz za to aż 1 000 punktów, które będziesz mógł wykorzystać w dowolnym momencie.

 

    2) Za korzystanie z konta. Im częściej będziesz kupował dolary amerykańskie i wysyłał je
        rodzinie, tym więcej punktów zbierze się w twoim Portfelu Walutowym.

 

    3) Za polecenie Rkantor.com. Pracujesz lub mieszkasz z rodakami, którzy również wspierają
        finansowo swoje rodziny, które zostały na Ukrainie? Gdy przekonasz się do korzystania z
        Rkantor.com, poleć go. Zarówno ty, jak i nowy klient dostaniecie dodatkowe 500 punktów do
        wykorzystania.

 

Otrzymane punkty możesz wykorzystać w dowolnym momencie. Aby to zrobić, wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie pole przed dokonaniem zakupu waluty obcej – prezentuje to poniższa grafika:

 

 

Dlaczego warto korzystać z Rkantor.com?

Rkantor.com to innowacyjny kantor internetowy, który gwarantuje swoim klientom więcej niż ty dobre kursy walut. Powinieneś wiedzieć, że korzystając z tego kantoru internetowego, możesz być pewien bezpieczeństwa swoich pieniędzy. Dlaczego?

Działalność Rkantor.com jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). W Polsce to organ administracji rządowej, którego głównym zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad rynkiem finansowym. Dodatkowym plusem jest fakt, że Rkantor.com jest powiązany z Raiffeisen Polbankiem – bankiem, który ma 144 lata doświadczenia i wyznacza standardy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo środków powierzanych przez klientów.

W ostatnim czasie działalność Rkantor.com została też doceniona przez niezależny instytut – Polski Instytut Badań Jakości. W „Teście kantorów internetowych 2017” dokonano porównania 12 kantorów internetowych działających na polskim rynku, na Rkantor.com okazał się najlepszy.

Chcesz mieć pewność, że pieniądze dotrą do twojej rodziny, która pozostała na Ukrainie? W takim razie skorzystaj z Rkantor.com.

 

 

1 Raport NBP „Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce w 2015 r.”, https://www.slideshare.net/BusinessInsiderPolska/raport-nbp-obywatele-ukrainy-pracujcy-w-polsce-w-2015-r (dostęp 06.03.2017).

 

 

 

artykuł sponsorowanySłuchawki są niezbędnym elementem wyposażenie każdego DJ-a. Powinny one przede wszystkim dobrze grać na wysokich i niskich pasmach oraz charakteryzować się dużą wygodą i jeszcze większą...

2018-11-05 21:10:39

To dylemat, przed którym staje każdy rolnik. Na gospodarstwie korzystamy z wielu urządzeń, które prędzej czy później ulegają awarii. Czy warto sięgnąć głębiej do kieszeni i kupić nowe części, czy...

2018-08-23 21:50:50

Ciągle zmieniające się technologie znacznie ułatwiają nam życie. Podobnie jest w przypadku nowoczesnego systemu zarządzania budynkiem. Jest on bardzo dobrym i coraz częściej wykorzystywanym...

2018-07-04 20:57:12

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 10-01-2018

do 31-01-2018

Dołącz do
swoich znajomych!